Autor tygodnia

AUTOR TYGODNIA #4


C.J. Daugherty
 
Christi J. Daugherty urodziła się w USA, jednak mieszka w Wielkiej Brytanii tak długo, że uważa się za Brytyjkę. Jest byłą reporterką kryminalną, pisarką polityczną i dziennikarzem śledczym. Miała 22 lata, gdy pierwszy raz zobaczyła martwe ciało. Pracowała wcześniej dla wielu amerykańskich gazet, m.in. Dallas Morning News i Reuters. Jej bestsellerowa seria "Nocna szkoła" została przetłumaczona na 19 języków. Powieść "Wybrani", która jest pierwszą częścią "Nocnej szkoły" jest efektem fascynacji autorki naturą przestępców. Polska jest jednym z krajów, w którym seria ma najwięcej swoich fanów. Sama C.J. Daugherty regularnie odwiedza nasz kraj na corocznych Targach Książki w Krakowie, Warszawie, Katowicach oraz innych wydarzeniach literackich. Najnowszą powieścią autorki jest "Tajemny Ogień", napisany wspólnie z Cariną Rozenfeld. Akcja dzieje się w Anglii i Francji. Obie książki możecie zobaczyć pod tymi linkami:



Obie serie są bardzo wciągające i dobrze się je czyta. Dla miłośników nastoletnich kryminałów z domieszką miłosnych historii będzie to naprawdę gratka. A tak wyglądają wszystkie powieści naszej autorki:



AUTOR TYGODNIA #3


J.R.R. TOLKIEN
John Ronald Reuel Tolkien jest powszechnie znanym autorem. Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein. Był angielskim filologiem i pisarzem oraz uznanym profesorem na Oxfordzie. Jest autorem wielu powieści, ale przede wszystkim należy powiedzieć, że całkowicie sam wymyślił nowy świat - Śródziemie. Wydał wiele powieści, między innymi trylogię "Władca Pierścieni", którą wszyscy tak dobrze znamy. Ostatnio została także zrealizowana ekranizacja "Hobbita, czyli tam i z powrotem". Pisarz był wybitnym człowiekiem. Znał doskonale szesnaście języków, a podobno umiał posługiwać się około trzydziestoma. Tym, co wyróżnia go spośród innych pisarzy, jest przeogromna wyobraźnia. Tolkien nie tylko stworzył nowy świat - wymyślił także nowe języki, którymi posługiwały się elfy, krasnoludy i różne inne istoty. Mają one swoje własne zasady gramatyczne, akcent oraz alfabet i na świecie jest obecnie wielu pasjonatów, którzy uczą się tych języków. Najbardziej popularny z nich jest język elficki. Pisarz wydał również dwanaście części "Historii Śródziemia", które opisują każdy jego region oraz dotyczące ich historie, mity i legendy.
Po jego śmierci, jego syn Christopher Tolkien wydał również "Silmarilliona", opis wydarzeń sprzed Władcy Pierścieni i Hobbita. Zawiera on zbiór opowieści o Pierwszej Erze Świata, poprzedzającej epokę, w której dzieje się ich akcja.

Zawsze bardzo lubiłam Tolkiena i podziwiałam go za tak bujną wyobraźnię. Wkrótce powoli zabiorę się za czytanie "Historii Śródziemia", bo uznałam że warto byłoby dowiedzieć się nieco więcej o tym miejscu. Poniżej możecie zobaczyć mapę całego Śródziemia.





AUTOR TYGODNIA #2

JOHN FLANAGAN


John Flanagan od dzieciństwa marzył o tym, aby zostać pisarzem. Urodził się 22 maja 1944 w Sydney, w Australii. Początek jego kariery nie był łatwy. Pracował w agencji reklamowej. Zwrócił na siebie uwagę swojego szefa, pisząc satyryczny wiersz o paskudnym koledze. Przez następne dwadzieścia lat pisał scenariusze i spoty reklamowe. Potem jednak zasłynął jako autor bestsellerowej serii "Zwiadowców" (którą obecnie opisuję). Słuchając wywiadu z autorem dowiedziałam się również, że opowiastki o Willu i jego kompanach początkowo nie miały być książką. Pisał je, aby zachęcić swojego syna Michaela do czytania. Jednak po dłuższym czasie, bajki na dobranoc stopniowo zaczęły przemieniać się w nie jedną, ale całe mnóstwo genialnych książek, które zachwyciły świat.

Pisarz według mnie jest świetny. Jego książki pochłaniają mnie całkowicie, więc czasami nawet nie zorientuję się, kiedy minie pół dnia siedzenia z nosem w książce. Fascynuje mnie w nim to, że pisząc dwanaście części Zwiadowców, ani razu nie zanudził czytelników, a wręcz sprawił że zawsze z niecierpliwością czekamy na kolejną część. Kończę już niestety czytać tę serię, ale wkrótce zabiorę się za następne dzieła autora, serię "Drużyna". Na pewno opowiem Wam wtedy o niej. Poniżej moja kolekcja.





AUTOR TYGODNIA #1


VERONICA ROTH


Veronica Roth urodziła się 19 sierpnia 1988, w Nowym Jorku. Co ciekawe, jej matka jest Polką, a ojciec Niemcem. Ma dwoje rodzeństwa, siostrę i brata. "Niezgodną", pierwszą część trylogii napisała mając zaledwie 21 lat i będąc jeszcze studentką. Książka ta odniosła oszałamiający sukces i zdetronizowała "Igrzyska śmierci". Następną część, "Zbuntowaną" wydała w 2012 roku, a potem w 2013 ostatnią część trylogii, "Wierną". Jej najnowszy przebój, "Cztery" został napisany jako początek trylogii Niezgodna i opowiada o losach Tobiasa, jednego z głównych jej bohaterów. Autorka wyszła za mąż w 2011 roku i zamieszkała w Chicago. Prawo do ekranizacji jej książek wykupiła wytwórnia Summit Entertainment. Ostatnim hitem w kinach jest właśnie "Zbuntowana", a fani czekają na kolejną ekranizację.

Przeczytałam wszystkie cztery części i bardzo mi się podobały. Postanowiłam przeczytać "Niezgodną" po tym, jak wszyscy znajomi mi ją polecali i jestem z tego bardzo zadowolona. Posiadam oczywiście całą serię w swojej kolekcji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz